Реклама | Adv
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
  • Rotator
Сообщения форума
Реклама | Adv

Fury na bitevním poli

Дата: 24.10.2014 14:57:37
View PostNorek1, on 23 October 2014 - 07:54 PM, said:   Tak dočetl jsem k tomuto: "Začněme Tigerem. Více podrobností o něm najdete v mém článku Hello Kitty, ale to hlavní je, že Tiger nebyl určen jako lovec tanků. Byl to tank určený k prorážení obrany, což byl úkol, který dostal ještě před začátkem války." Dál číst článek od odborníka který je přesvědčen že Tigery byly na začátku války nepotřebuji.

Tuccy:   No, možná by to chtělo číst ;) Zadání pro průlomový tank bylo už od 30. let, víceméně vycházelo ze stejných základů (a zhruba ve stejné době) jako těžké tanky T-100 a SMK ze kterých se pak vyklubal KV. Stejně jako u KV se i u Tigeru už na začátku války objevily "předchůdci" - VK 30.01 a 36.01 od Henschela - u nichž se samozřejmě už tehdy zjistilo, že požadavkům na průlomový tank neodpovídají jak ochranou, tak výzbrojí. A tak se na základě 36.01 objevil 45.01, schopný nést větší věž a 88mm kanon (88mm byl vybrán kvůli větším tříštivotrhavým střelám a v průbojnosti za 75mm  kanónem L/70 dost zaostával).   Pouze díky tomu, že byl požadavek vznesen už dost dlouho před válkou koneckonců mohl být Tiger I nasazen už na konci roku 1942.  

View Postvalecnik05, on 23 October 2014 - 08:18 PM, said: Co takhle trochu odborné literatury a ne výtahy od internetových expertů na techniku, doporučuji knihy typu Duel 2: Sherman Firefly vs Tiger - Normandy 1944 od Ospreye, dále pak Tank Tiger od Svojtky a hodně dalších. Pro ty co tak bezmezně věří vařiči na tomíky mám otázku, v jakém tanku by jste raději seděli v přímém střetu:tongue:? Tiger x Sherman? Asi v tanku Tiger, že?

Tuccy:   No, jenbže ti trochu niká základní podstata: válka není střet vybraných strojů 1:1. Takže pro tebe mám otáyku: Ať jako tankista, nebo jako pěšák, co by sis vybral: 5 Shermanů, nebo 1 Tiger? (A ne, to není otázka poměru ztrát - je to otázka přepravní kapacity... A vzhledem k poruchovosti Tigerů by to bylo spíš 15 Shermanů nebo 1 Tiger).    Pokud chceš porovnávat univerzální zbraň s úzkoprofilovou specilizací za jedné sady podmínek, vždycky ti vyjde jako lepší ta specializovaná. Proč tedy nemá polovina vojáků odstřelovačské pušky a druhá polovina kulomety? ;)   V praxi byla největší hrozbou pro Shermany protitanková děla (tažená i samohybná).   (Mimochodem: Když dostali Britští gardisté rozkaz k přesunu do Arden, nechali být své nové Comety a poněkud proti rozkazům a postupům si vzali zpět Shermany, které byly připravené k odeslání do týlu. Že by věděli něco, co ty ne? ;))  

View PostEraser_SK, on 23 October 2014 - 09:08 PM, said: No ono skúsené posádky (ak žili) dostávali najlepšiu výzbroj. Ako v Nemeckej armáde tak aj v US. Preto očakávať, že v apríli 1945 tam bude sedieť nejaký Wittmann je tak trochu nemiestne. Tiger II už bol dávno pánom bojiska a to článok nejak zabúda dodať. Že boli tanky Tiger I zastaralé v tom čase? No ale oni sa už skoro rok nevyrábali... Bol by som zvedavý na porovnanie štatistík TigerII vs. Sherman...  

Tuccy:   Vzhledem k tomu, že výroba Tigeru II dosáhla cca. 1/3 Tigeru I, většina sPzAbt měla mix (tedy kromě těch, co byly kompletně zničené a musely přezbrojit).   Přímé střety tedy byly dost vzácné - a vzhledem k tomu, že boky Tigeru II nebyly o nic moc odolnější, než u Tigeru I, i s podobným výsledkem (cca. 67% - 75% tanků bylo zničeno probitím z boku, nezávisle na frontě a na použité zbrani. Zkušení střelci prostě flankovali ať používali krátkou 75mm nebo dlouhou 88mm ;)).   Myslím, že asi nejvíc vypovídající je to, že přímo velitelé obrněných útvarů (na úrovni prapor - pluk - divize) Tigery v podstatě ignorovali - šlo o tak vzácné tanky, že když se objevily náhodou ve větším počtu, stejně na ně stačily stíhače tanků a PT kanóny.  

View PostTomasD_CZ, on 23 October 2014 - 10:01 PM, said: Otočka v názorech. Dost často jsi bránil WG. Byl to kompliment :blinky:   Jak psal Norek1. Expert co tvrdí, že Tiger 1 byl ve výzbroji a s určenou rolí před začátkem války by si měl zajít do nejbližší knihovny doplnit informace. Různé prototypy byly vyráběny někdy od července 1941 do července 1942. Hromadná výroba někdy od srpna 1942, dle varianty (H, H1, E atd.). Tiger 2 se vyráběl od roku 1943. Jak tedy bylo zmíněno, Tiger 1 byl v době operace Overlord zastaralý model. Nicméně se pouze zdá, že se jednalo o chybu v překladu, tedy pokud nebyla editována také anglická verze :tongue:

Tuccy:   Expert nic takového netvrdí. Možná by neškodilo přečíst si, co že to expert tvrdí. Plná výroba Tigeru II běžela od poloviny roku 1944. Pár kusů s "Porscheho" věží přišlo už předtím, ale k jednotkám se stejně nedostaly o moc dřív, než "Henschely"...   

View PostKaspery, on 23 October 2014 - 10:20 PM, said:   Nebudu tu mrhat šasem. Nastuduj zde http://www.panzernet.net/ . Jinak statistika byla neuprosna 5 Shermanu na jednoto Tigra. 5ty by mel spravne prezit i tak je to statisticky 20 mrtvych tankistu. Predpokladam, ze jsi rizek, ktery by s ledovym klidem sed zrovna do toho prvniho a sel ho "vyridit". Omlouva Te jenom vek.

Tuccy:     I kdyby ta statistika byla správná (což není, protože obvykle bere ztráty Tigerů vs. kompletní ztráty nepřítele bez ohledu na příčinu), znamná to statisticky 4-5 mrtvých nebo zraněných, nicméně... Poměr "1:5" je výmysl (který se ale vytrvale drží). Vychází jednak z "kreativních" statistik (viz výše), jednak ze standardní taktiky jakékoli armády - část čety nepřítele upotá, druhá část provede obchvat. Standardní americká tanková četa se skládala z pěti tanků... A vida, že by další zdroj "1:5"? :)   (Jako klasický případ manipulace s čísly ať slouží slavný wittmannův nájezd. Z 21 obrněných vozidel - převážně OT a lehkých tanků - zničených osmi Tigery jeho roty za cenu totální ztráty jednoho a dočasné ztráty druhého se rychle stalo 21 tanků zničených Wittmannovým Tigerem ;))   Docela výrazný zdroj zkreslení je mimo jiné i standard hlášení ztrát... Který byl paradoxně nejpřísnější v Rudé Armádě (tank, jehož oprava v dílně pluku / brigády by zabrala víc, než 24h, byl hlášen jako ztráta, stejně tak tanky co musely být odeslány výš), u Západních spojenců se jako zničené hlásily tanky, co musely do divizních dílen a výše... Zatímco v Německém standardu se jako zničený bral tank, který byl buď ukořistěný nepřítelem nebo totální ztráta.    Po této historické vložce se vrátíme k pravidelnému programu Fury krátkým oznámením za pár minut :)  

Реклама | Adv